Ünlü isim Apple’ı ifşa etti, meğerse Apple yetkilileri istememiş

Görüşme sırasında Stewart, Apple‘ın kendisinden Khan’ı o dönemdeki The Problem with Jon Stewart Apple TV+ programının bir uzantısı olan bir podcast’te ağırlamamasını istediğini itiraf etti.

Stewart, Khan’a “Seni bir podcast’te görmek istedim ve Apple bizden bunu yapmamamızı istedi” dedi. “Kelimenin tam anlamıyla ‘Lütfen onunla konuşma’ dediler.”

Aslında bölümün tamamı “Apple‘ın yapmamıza izin vereceği şeyler” temasına sahip görünüyordu. Khan röportajı öncesinde Stewart, yapay zeka üzerine “Yapay Zeka’nın sahte vaadi” olarak adlandırdığı bir bölüm hazırladı ve yapay zeka liderlerinin iddialarını etkili bir şekilde çürüttü ve yapay zekanın kesinlikle insan çalışanların yerine geçmek üzere tasarlandığını öne sürdü.

The Problem With Jon Stewart üçüncü sezonu öncesinde, bildirildiğine göre potansiyel yapay zeka ve Çin segmentleri üzerindeki çatışmaların ardından aniden iptal edildi. Bu durum, ABD’li yasa yapıcıların, kararın Çin’e yönelik olası eleştirilerle bir ilgisi olup olmadığını öğrenmek amacıyla Apple’ı sorgulamasına yol açtı.

Ünlü isim Apple’ı ifşa etti, meğerse Apple yetkilileri istememiş

İki partili komite, Apple‘ın istediği herhangi bir içeriği yayınlama hakkına sahip olduğunu belirtirken, “yabancı bir gücün zorlayıcı taktiklerinin bu tespitleri doğrudan veya dolaylı olarak etkilememesi gerektiğini” yazdı.

Stewart, programının iptal edilmesinin nedeninin AI ve Khan röportaj sorunları olduğunu söylemedi, ancak Apple’ın kendisini doğrudan ilgilendiren sorunlar üzerinde editoryal etki iddia ettiğini gösteriyor.

Bölümün başka bir yerinde Khan, FTC’nin Amazon’a karşı açtığı davayı tartıştı ve FTC’nin şirketin yasa dışı uygulamalarla (fahiş satıcı ücretleri, şüpheli reklamlar) sürdürülen bir tekel olduğunu iddia ettiğini belirtti. Ayrıca FTC’nin Facebook’a karşı açtığı davaya, teknoloji şirketlerinin yapay zeka aracılığıyla gizli anlaşma yapmasına, kurumsal konsolidasyona, fahiş ilaç fiyatlarına ve daha fazlasına da değindiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x